menu

Jak efektivně a bezpečně bělit zuby? Nejlepší metody a tipy

Jak efektivně a bezpečně bělit zuby? Nejlepší metody a tipy

Úvod do tématu bělení zubů

Málokdo si dnes neuvědomuje význam zářivého úsměvu. Jak se říká, úsměv je nejkratší cestou k srdci člověka, a to mi věřte, jsem zažil. Nejednou mi Marcela řekla, že právě můj úsměv ji kdysi zaujal. V této době, kdy sociální média a selfie diktují trendy, je bílý úsměv tak trochu vizitkou každého z nás. A jelikož se o své zkušenosti a získané informace rád dělím s vámi, moji věrní čtenáři, rozhodl jsem se podrobně věnovat tématu bělení zubů. Nečekejte odmě ale jen suchý výčet informací. Chci vám tohle téma přiblížit lidsky a právě jak to cítím, tak to také napíšu. Jste připraveni zazářit se mnou a dozvědět se, jak bělení zubů probíhá? Tak pojďme na to!

Základní informace o bělení zubů

Než se pustíme do podrobností, pojďme si nejdřív říct, co to vlastně to bělení zubů je. Jedná se o proces, který má za úkol odstranit zabarvení zubů a vrátit jim jejich přirozenou, nebo ještě o něco světlejší barvu. A proč vlastně zuby žloutnou nebo tmavnou? Příčin může být celá řada – od kouření, pití vína, čaje či kávy, až po některé léky a antibiotika, které mohou ovlivnit barvu zubní skloviny. Ano, jsem vám dlužen přiznání, Marcela mě často přistihne, jak si dávám to druhé ráno přes noc studenou kávu. A právě tam může být zakopaný pes, když jde o zabarvení zubů. To, že mám domácího mazlíčka Maxe, který je nejlepší pes pod sluncem ještě neznamená, že chci zuby barvy jeho srsti, že ano?

Metody bělení zubů

Když přijde řeč na bělení zubů, objeví se celá škála metod, od těch domácích, přes metody, které nabízí kosmetická studia, až po profesionální bělení u zubaře. Domácí metody jsou obvykle jednoduché a přístupné, ale vyžadují pravidelnost a trpělivost. Pásy na bělení, bělící tužky nebo speciální zubní pasty, to vše může pomoct, ale může to chvíli trvat. Profesionální metody u zubaře jsou pak rychlejší a efektivnější, ale samozřejmě i nákladnější. Pamatujte, že když si vyberete cestu bělení u zubního lékaře, bude to cesta za světlejším úsměvem s větší jistotou a menším rizikem poškození zubů, než když to budete zkusit na vlastní pěst. Jo a nedávno jsme potkali ve veterině jednoho pána, který bělil zuby svému pejskovi. Já to mám s Maxem jednodušší, jeho bílý úsměv je vždy bezchybný.

Bělení zubů doma versus u zubaře

Výběr mezi domácím bělením a bělením u zubaře závisí na mnoha faktorech. Jak jsem už zmínil, domácí bělení je cenově dostupnější a můžete ho dělat ve svém volném čase. Avšak má to svůj háček. Když se rozhodnete pro bělení doma, je důležité si uvědomit, že bez dohledu odborníka můžete přitáhnout nějaké ty nepříjemnosti v podobě podrážděných dásní a citlivosti zubů. U zubaře vám zase poskytnou individuální péči a použijí silnější bělící přípravky, které jsou regulovány pro bezpečné používání v zubních ordinacích. Také zkusí vyhovět zdravotním předpokladům a estetickým očekáváním každého z nás. Myslím na to vždycky, když Marcela prohlásí, že si musím dát pozor, abych doma s bělicími proužky nevypadal jako ten pejsek z veterinární kliniky.

Bezpečnostní opatření a rizika

Když se bavíme o bělení zubů, musíme zmínit i bezpečnost. Ano, trochu to zní jako vaše babička, která vám pokaždé, když vyrážíte ven, říká, ať si vzpomenete na svetr, ale v tomto případě je opatrnost opravdu na místě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu bělení, měli byste vždy sledovat návod k použití a nepřekračovat doporučenou dobu aplikace. Bělicí přípravky obsahují peroxid vodíku či karbamid peroxid, které mohou při nadměrném použití způsobit citlivost zubů nebo poškození zubní skloviny. A už se mi stalo, že jsem si po nesprávném použití bělicího gelu nemohl v kavárně dát svou oblíbenou ledovou kávu, bez toho, aniž bych vzápětí začal skákat jak Max, když slyší, že jdeme na procházku.

Příprava před bělením zubů

Než se do jakéhokoliv bělení pustíte, je nezbytně nutné nechat si u zubaře zkontrolovat zuby a dásně. Žádný odborník by vám neměl úsměv bělit, aniž by věděl, v jakém stavu vaše ústa jsou. Kromě toho, je dobré před bělením podstoupit profesionální dentální čištění, aby byly ze zubů odstraněny všechny usazeniny, zubní kámen a plak, které by mohly ovlivnit rovnoměrnost bělení. A teď si představte, život bez tohoto kroku – mohli byste skončit s jedním zubem světlejším než ostatní, a to by váš úsměv připomínal šachovnici. A to nechceme, že ne?

Postup bělení zubů

Když už máte zuby připravené a rozhodli jste se pro metodu bělení, nastává ten pravý čas zjistit, jaký je vlastní postup. Pokud jdete na profesionální bělení, můžete očekávat, že vám zubní lékař nasadí na zuby speciální ochrannou lištu, aby chránil dásně, a potom aplikuje bělicí gel s vysokou koncentrací bělícího prostředku. Ve většině případů je potom tento gel aktivován světlem z lampy nebo laserem, což urychluje a zesiluje bělicí proces. U domácího bělení jsou instrukce obvykle jednoduché – nanesete bělicí přípravek podle návodu, někdy použijete světelný zdroj, který bývá součástí balení, a čekáte stanovený čas. Vždycky si říkám, že je to jako vařit podle receptu – postupujte podle kuchařky a málo toho pokazíte.

Péče o zuby po bělení

Po bělení je důležité prodloužit jeho účinek tím, že budete pečlivěji dbát na hygienu ústní dutiny. Dodržování pravidelného čištění zubů, používání zubní nitě a ústní vody je samozřejmostí. Ale také byste měli na nějakou dobu omezit jídlo a pití potravin, které způsobují zabarvení zubů – ano, mluvím o kávě, červeném víně, čaji a podobných požitcích. A nezapomeňte, že i po bělení platí, že nic se nemá přehánět. Marcela mě třeba musela přimět, abych snížil konzumaci černé kávy, jinak bych se mohl s vybělenými zuby rozloučit dřív, než se Max naučí říct "Ahoj".

Zajímavosti a tipy ze světa bělení zubů

Na závěr vám hodím pár zajímavostí a tipů. Víte, že první pokusy o bělení zubů začaly již ve starověku? Starověký Egypťané například používali pastu z octa a drcených kamenů. Naštěstí jsme se od těch dob posunuli a dnes máme k dispozici mnohem bezpečnější a účinnější metody. Rada na závěr? Hledisko správného odstínu je velmi individuální. Někomu sluší perlově bílý úsměv, zatímco jiný upřednostní spíše přirozenější odstín. Duchoduchodík tip? Pokud opravdu toužíte po bělejších zubech, ale bojíte se rizika nebo nemáte dostatečné finanční prostředky, začněte používat bělící zubní pastu, ale nečekejte zázraky přes noc. A nezapomeňte, že krása úsměvu je hlavně v tom, že je upřímný. Mrkání oka a smích jsou tou nejlepší kosmetikou.

Jakub Hroziencik
Jakub Hroziencik

Jsem odborníkem na stomatologii, působící v Brně. Moje práce mě naplňuje a rád pomáhám lidem zlepšovat jejich orální zdraví. Kromě toho miluji psaní a ve svém volném čase často píšu o péči o zuby. Díky mému odbornému pozadí dokážu poskytnout užitečné a ověřené informace široké veřejnosti. Mám více než 20 let zkušeností v této oblasti a stále se snažím zlepšovat své dovednosti a znalosti.

Vše od autora: Jakub Hroziencik

Napsat komentář

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

dubna 11, 2024
Jak bojovat proti zubnímu povlaku a zajistit si dokonalou dentální hygienu

Udržet si dokonalý úsměv a zdravé zuby není vždy jednoduché. Zubní povlak je tenká, ale nebezpečná vrstva, která se může na našich zubech tvořit. Správná dentální hygiena a pravidelná péče o naše ústní zdraví může tomuto problému předcházet. V tomto článku se dozvíte, jak účinně bojovat proti zubnímu povlaku a jakými způsoby lze zabezpečit zdravé zuby a dásně.

února 22, 2024
Nejlepší nemocnice v Praze: Průvodce pro rok 2024

Hledání nejlepší nemocnice v Praze může být náročné. Tento článek poskytuje ucelený přehled nejlepších nemocnic v hlavním městě, jejich specializaci, dostupnosti služeb a zpětné vazby od pacientů. Naučíte se, jak vybrat tu pravou nemocnici pro vaše potřeby a co vše je při jejím výběru důležité. Přečtěte si, jaké služby nabízejí jednotlivé zařízení a jak jsou hodnoceny z hlediska péče o pacienta.

března 22, 2024
Jak správně nalepit zubní protézu: Kompletní průvodce

V tomto hluboce informativním článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o správném nalepení zubní protézy. Od přípravy ústní dutiny přes výběr správného lepidla až po konkrétní kroky a tipy pro dokonalé nalepení. Zajímavé fakty a rady od odborníků z oboru vám pomohou zajistit, že vaše protéza bude fungovat optimálně a přispěje k vaší celkové spokojenosti a komfortu.

listopadu 18, 2023
Zubní fazety: Odpovědi na nejčastější otázky

Je vám na zubech něco divného a přemýšlíte o zubních fázetách? Tak jak já, mnoho lidí má otázky o tomto postupu. Také nejste jistí, jaké jsou výhody a rizika? Chci, abychom společně našli odpovědi na tyto a další otázky. V mém článku pro vás shrnu vše, co potřebujete vědět o zubních fázetách, aby vás vše zbytečně nepřekvapilo.

listopadu 18, 2023
Jak zastavit počínající zubní kaz: Rady pro těhotné ženy

Jako tatínek na plný úvazek vím, jak klíčové je pro ženy během těhotenství zachovat zdraví jejich zubů. V tomto článku poskytuji praktické tipy a rady, jak zastavit počínající zubní kaz během těhotenství. Proč je to důležité? Jaké následky může mít zubní kaz? A jaké kroky byste měli podnikat, abyste se tomuto problému vyhnuli? Přečtěte si více a zjistěte, jak udržovat zdravý úsměv i v této významné životní etapě.