menu

Jak kojit když má dítě zuby?

Jak kojit když má dítě zuby?

Úvod do problematiky kojení dítěte se zuby

Kojení je zcela přirozená část života každé maminky a jejího miminka. Hned jak miminko vystrčí své malé ručičky a ústička na svět, instinktivně hledá matčino prso. Ten pocit, kdy poprvé pocítíte malá ústa na svém prsu, je naprosto nezapomenutelný. Ale co když má vaše ratolest již zoubky? Je to těžké? Bolí to? Co s tím? Nenechte se zaskočit, milé maminky. Existuje spousta způsobů, jak tuto situaci zvládnout a dnes se o nich budeme bavit.

Zoubky a kojení: Dva neoddělitelní přátelé

Když se vám miminko narodí, není nic krásnějšího, než sledovat jeho první úsměv. A pak... najednou... ty malé bílé pruhy na dásních. První zoubky! Až do této chvíle bylo kojení vaším nenahraditelným spojencem. No a nyní? Nebojte se, kojení a zoubky mohou být stále neoddělitelnými přáteli. Klíčem je naučit miminko, že kousání není součástí tohoto procesu.

Co dělat, když dítě začne kousat?

Maminky, které kojí, by měly být připraveny, že v určité fázi vývoje může dítě začít kousat. Ale jak s tím naložit? Existuje několik osvědčených technik. Například, když začne kousat, jemně stiskněte dítěti nosík. To donutí vaše miminko otevřít pusu a uvolnit prso.

Péče o prsa při kojení dítěte se zuby

Péče o prsa je důležitá vždy, ale pokud vaše dítě má zoubky a kojíte, měla by být o to více intenzivní. Je důležité udržovat prsa v čistotě a hydratovaná. Aplikujte pravidelně krémy na bradavky a nepodceňujte ani masáže. Pokud dojde k poranění, je dobré použít speciální krémy na hojení ran a neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Naučte dítě správnému sajícímu reflexu

Úspěšné kojení dítěte se zoubky se mnohdy odvíjí od správně naučeného sajícího reflexu. Dítě by mělo vědět, že prso není hračka k okousávání, ale zdroj potravy. Pokud začne kousat, je dobré ho jemně upozornit, že to není správné a přerušit kojení. Tímto způsobem dítě pochopí, že kousání má za následek ukončení oblíbené aktivity.

Tělesný kontakt a komunikace

Těsný tělesný kontakt a komunikace jsou důležité, nejen během kojení. Pomáhají vytvářet pevnou vazbu mezi matkou a dítětem. Při kojení dítěte se zoubky je to obzvláště důležité. Dítě by mělo cítit, že jste s ním a že se o něj staráte, a to i když mu vyrůstají zoubky a může to být nepohodlné. Komunikujte s ním, uklidněte ho a dělejte kojení co nejpříjemnější.

Cítte se nepohodlně? Je čas na přechod na lahev

Přes všechny rady a taktiku se někdy může stát, že se cítíte nepohodlně, bojíte se dítěti ublížit nebo si prostě nejste jisti, zda můžete kojit dál. V těchto chvílích je čas zvážit přechod na lahev. To v žádném případě není selhání. Každá maminka musí udělat to nejlepší pro sebe a své dítě.

Kojení a zoubky: Otázky a odpovědi

V hodně případech se rodiče obávají kojení dítěte se zoubky. Mohou mít mnoho otázek a obav. Některé z těch nejčastějších otázek mohou být: "Bolí to?", "Může to poškodit prsa?", "Kdy je čas přejít na lahev?" atd. Bude skvělé, když si najdeme čas na probrání těchto otázek a na jejich odpovědi.

Závěr: Kojení a zoubky nemusí být nepřátelé

V relativně krátké době jsme prošli nějakými způsoby, jak zvládnout kojení dítěte se zuby. Nelekejte se, když vaše dítě začne kousat. Kojení a zoubky nemusí být nepřátelé. S trochou trpělivosti a správnou taktikou můžete pokračovat v kojení, i když vaše dítě má už zoubky. Nezapomeňte na základní pravidlo, že jakmile se kojení stane pro vás nebo vaše dítě nepříjemné, je na čase najít alternativní řešení. A pamatujte, ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy uděláte to nejlepší pro vás a vaše dítě.

Tomáš Kratochvíl
Tomáš Kratochvíl

Jsem Tomáš Kratochvíl, odborník na stomatologii, který pracuje v Hradci Králové. Mým hlavním úkolem je poskytovat pacientům nejlepší možnou péči a zároveň jim pomáhat udržovat jejich úsměv zdravý a krásný. Kromě mého povolání mám rád cyklistiku a potápění. Ve svém volném čase se věnuji psaní odborných článků o péči o zuby, což mě velmi baví.

Vše od autora: Tomáš Kratochvíl

Napsat komentář

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

února 9, 2024
Jak dlouho vydrží plomby? Průvodce odolností a péčí o dentální výplně

Zajímá vás, jak dlouho vydrží vaše plomby? Tento hluboce prozkoumaný článek poskytuje detailní informace o různých typech dentálních výplní, jejich odolnosti a jak můžete prodloužit jejich životnost. Dozvíte se, jaké faktory ovlivňují životnost výplní a získáte praktické tipy pro každodenní péči o vaše zuby a plomby. Naučte se, jak udržet vaše úsměv zdravý a vaše plomby ve skvělém stavu!

dubna 26, 2024
Jak chránit sklovinu před poškozením: Důležité informace a tipy

Tento článek poskytuje ucelený přehled o tom, co poškozuje sklovinu zubů a jak se vyhnout jejímu opotřebení. Dozvíte se o běžných návycích, které mohou vaši sklovinu nevědomě poškodit, o vlivu stravy a pitných návyků, a také o tom, které hygienické praktiky jsou nejefektivnější v prevenci poškození skloviny. Článek je doplněn praktickými radami a doporučeními, jak pečovat o své zuby a udržet je zdravé.

listopadu 18, 2023
Jak postavení zubů ovlivňuje vaše zdraví

Jsem si jistý, že mnoho z vás si uvědomuje důležitost správného postavení zubů. Je tu ale něco, co by vás mohlo překvapit - vaše zuby mohou ovlivnit vaše celkové zdraví. Nezdá se to možné, viďte? Ale je to tak. V tomto článku vám povím víc o tom, jak postavení zubů ovlivňuje vaše zdraví. Tak pojďme na to!

listopadu 18, 2023
Zubní fazety: Odpovědi na nejčastější otázky

Je vám na zubech něco divného a přemýšlíte o zubních fázetách? Tak jak já, mnoho lidí má otázky o tomto postupu. Také nejste jistí, jaké jsou výhody a rizika? Chci, abychom společně našli odpovědi na tyto a další otázky. V mém článku pro vás shrnu vše, co potřebujete vědět o zubních fázetách, aby vás vše zbytečně nepřekvapilo.

března 2, 2024
Keramické rovnátka: Efektivní tipy, jak předejít bolesti a zvýšit pohodlí

Tento článek poskytuje užitečné a praktické rady, jak minimalizovat bolest a zvýšit pohodlí při nošení keramických rovnátek. Seznámí vás s důležitými kroky ústní hygieny, dietními doporučeními a efektivními metodami zmírnění bolesti, které pomohou v této ne vždy snadné cestě za krásným úsměvem.