Jak kojit když má dítě zuby?

Jak kojit když má dítě zuby?

Úvod do problematiky kojení dítěte se zuby

Kojení je zcela přirozená část života každé maminky a jejího miminka. Hned jak miminko vystrčí své malé ručičky a ústička na svět, instinktivně hledá matčino prso. Ten pocit, kdy poprvé pocítíte malá ústa na svém prsu, je naprosto nezapomenutelný. Ale co když má vaše ratolest již zoubky? Je to těžké? Bolí to? Co s tím? Nenechte se zaskočit, milé maminky. Existuje spousta způsobů, jak tuto situaci zvládnout a dnes se o nich budeme bavit.

Zoubky a kojení: Dva neoddělitelní přátelé

Když se vám miminko narodí, není nic krásnějšího, než sledovat jeho první úsměv. A pak... najednou... ty malé bílé pruhy na dásních. První zoubky! Až do této chvíle bylo kojení vaším nenahraditelným spojencem. No a nyní? Nebojte se, kojení a zoubky mohou být stále neoddělitelnými přáteli. Klíčem je naučit miminko, že kousání není součástí tohoto procesu.

Co dělat, když dítě začne kousat?

Maminky, které kojí, by měly být připraveny, že v určité fázi vývoje může dítě začít kousat. Ale jak s tím naložit? Existuje několik osvědčených technik. Například, když začne kousat, jemně stiskněte dítěti nosík. To donutí vaše miminko otevřít pusu a uvolnit prso.

Péče o prsa při kojení dítěte se zuby

Péče o prsa je důležitá vždy, ale pokud vaše dítě má zoubky a kojíte, měla by být o to více intenzivní. Je důležité udržovat prsa v čistotě a hydratovaná. Aplikujte pravidelně krémy na bradavky a nepodceňujte ani masáže. Pokud dojde k poranění, je dobré použít speciální krémy na hojení ran a neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Naučte dítě správnému sajícímu reflexu

Úspěšné kojení dítěte se zoubky se mnohdy odvíjí od správně naučeného sajícího reflexu. Dítě by mělo vědět, že prso není hračka k okousávání, ale zdroj potravy. Pokud začne kousat, je dobré ho jemně upozornit, že to není správné a přerušit kojení. Tímto způsobem dítě pochopí, že kousání má za následek ukončení oblíbené aktivity.

Tělesný kontakt a komunikace

Těsný tělesný kontakt a komunikace jsou důležité, nejen během kojení. Pomáhají vytvářet pevnou vazbu mezi matkou a dítětem. Při kojení dítěte se zoubky je to obzvláště důležité. Dítě by mělo cítit, že jste s ním a že se o něj staráte, a to i když mu vyrůstají zoubky a může to být nepohodlné. Komunikujte s ním, uklidněte ho a dělejte kojení co nejpříjemnější.

Cítte se nepohodlně? Je čas na přechod na lahev

Přes všechny rady a taktiku se někdy může stát, že se cítíte nepohodlně, bojíte se dítěti ublížit nebo si prostě nejste jisti, zda můžete kojit dál. V těchto chvílích je čas zvážit přechod na lahev. To v žádném případě není selhání. Každá maminka musí udělat to nejlepší pro sebe a své dítě.

Kojení a zoubky: Otázky a odpovědi

V hodně případech se rodiče obávají kojení dítěte se zoubky. Mohou mít mnoho otázek a obav. Některé z těch nejčastějších otázek mohou být: "Bolí to?", "Může to poškodit prsa?", "Kdy je čas přejít na lahev?" atd. Bude skvělé, když si najdeme čas na probrání těchto otázek a na jejich odpovědi.

Závěr: Kojení a zoubky nemusí být nepřátelé

V relativně krátké době jsme prošli nějakými způsoby, jak zvládnout kojení dítěte se zuby. Nelekejte se, když vaše dítě začne kousat. Kojení a zoubky nemusí být nepřátelé. S trochou trpělivosti a správnou taktikou můžete pokračovat v kojení, i když vaše dítě má už zoubky. Nezapomeňte na základní pravidlo, že jakmile se kojení stane pro vás nebo vaše dítě nepříjemné, je na čase najít alternativní řešení. A pamatujte, ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy uděláte to nejlepší pro vás a vaše dítě.

Tomáš Kratochvíl
Tomáš Kratochvíl

Jsem Tomáš Kratochvíl, odborník na stomatologii, který pracuje v Hradci Králové. Mým hlavním úkolem je poskytovat pacientům nejlepší možnou péči a zároveň jim pomáhat udržovat jejich úsměv zdravý a krásný. Kromě mého povolání mám rád cyklistiku a potápění. Ve svém volném čase se věnuji psaní odborných článků o péči o zuby, což mě velmi baví.

Vše od autora: Tomáš Kratochvíl

Napsat komentář

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

listopadu 18, 2023
Porovnání Curaprox kartáčků: Který je pro vás ten pravý?

Já jako muž a bloger se vydávám na misi, abych pro vás srovnal různé typy kartáčků od Curaproxu. Přečtěte si můj článek a odhalte, který kartáček bude pro vás ten pravý. Nezáleží na tom, jestli máte citlivé dásně, nebo potřebujete zlepšit bělení, mám pro vás odpovědi. Pojďme se více zaměřit na péči o naše zuby s Curaprox kartáčky.

listopadu 24, 2023
Fazety na zuby: Jak probíhá jejich aplikace?

Jsem si jistý, že vás zajímá, jak probíhá aplikace fazet na zuby. Je to proces, který vyžaduje preciznost a odborné znalosti. Ve svém novém článku vám podrobně objasním, jak se tento zákrok provádí, cože od něj můžete očekávat a jaké výhody přináší. Fazety jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zlepšit vzhled svých zubů a získat samozřejmě krásný úsměv.

listopadu 18, 2023
Jak snížit citlivost zubů pomocí přírodních léků

Jsem tu, abych vám ukázal file:///C:/Users/Downloads/, jak snížit citlivost zubů za použití přírodních léků. Podívejme se na nejdůležitější, ale přitom jednoduché kroky ke zdravým zubům a úsměvu, na který můžete být hrdí. Od představení těchto přírodních léků až po jejich aplikaci, tato příspěvěk pokryje vše, co potřebujete vědět. Připojte se ke mně na této cestě za odstraněním citlivosti zubů. Jistě zjistíte, že péče o zuby může být efektivní a zároveň přírodou inspirovaná.

listopadu 30, 2023
Předkus a jeho vliv na spánek

Vítejte na mém blogu! Dnes se podíváme na to, jak předkus může ovlivnit váš spánek. Předkus může přinést některé zdravotní komplikace, včetně problémů se spánkem. Budeme také diskutovat o tom, jak různé metody léčby mohou pomoci zlepšit situaci. Díky mému příspěvku si můžete udělat jasný obrázek o této problematice. Těším se na vaše komentáře a na další diskuzi.

listopadu 18, 2023
Zubní fazety: Odpovědi na nejčastější otázky

Je vám na zubech něco divného a přemýšlíte o zubních fázetách? Tak jak já, mnoho lidí má otázky o tomto postupu. Také nejste jistí, jaké jsou výhody a rizika? Chci, abychom společně našli odpovědi na tyto a další otázky. V mém článku pro vás shrnu vše, co potřebujete vědět o zubních fázetách, aby vás vše zbytečně nepřekvapilo.