menu

Jak snížit citlivost zubů pomocí přírodních léků

Jak snížit citlivost zubů pomocí přírodních léků

Úvod

Každý z nás zná ten pocit, když si odhryznete kousek ledového crea a najednou vás sevře pronikavá bolest. Ano, mluvím o citlivých zubech, problematice, kterou jsem se před časem rozhodl řešit. Nepovažuji se za odvážlivce, spíše naopak, ale nebylo to nic, co by mě mohlo zastavit. A tak jsem zkoumal, hledal a experimentoval… ať už sám na sobě, anebo i na mých bližních. Inu, Zuzana byla ze začátku skeptická, ale když viděla mé výsledky, ihned se přidala. Pokud vás tedy trápí citlivé zuby a hledáte řešení, které by místo chemických bomb na zuby nabídlo přírodní alternativu, jste na správném místě!

Příčiny citlivosti zubů

Citlivost zubů může mít celou řadu příčin. Od příliš silného kartáčkování přes pití kyselých nápojů až po stárnutí. Problém je v tom, že skrze opotřebovaný zubní sklovinu pronikají do zubu vnější podněty a způsobují bolest. Je to jako byste si párty kalhoty, které vám tak skvěle sedí, přežehlili příliš horkou žehličkou. Ano, budou sice pěkně vyhlazené, ale po prvním sezení se vám do nich udělá díra. A přes tu díru pak na vás bude foukat studený vítr. No nezní to jako zábava?

Ústní hygiena

Místo toho, abychom si každé ráno nasadili helmu, zbroj a štít a vyrazili do bitvy proti bakteriím našich zubů, zkuste to raději naopak. Jak mi jednou řekla Zuzana: „Věci se dělají s láskou, nebo se nedělají vůbec“. A tak jsem začal své zuby čistit jemně, se zájmem a péčí. A toto je první krok, jak snížit citlivost zubů přirozenou cestou.

Domácí léky na citlivé zuby

Doma máme vždycky spoustu přírodních léků, které můžeme využít. A to je skvělé, protože nám to umožňuje začít tuto cestu ještě dnes, nemusíme čekat, až nám něco dojde z internetu. A tak jsem vyzkoušel následující metody:

Citrónová voda

Přestože je citrón kyselý, jeho šťáva může pomoct na citlivé zuby. Ze začátku jsem byl skeptický, ale po pár dnech jsem zjistil, že se mi citlivost zubů skutečně snížila. Stačí jen smíchat šťávu z půlky citrónu s trochou teplé vody a kloktat. Ale pozor, nedělejte to hned po jídle, mohlo by to poškodit zubní sklovinu!

Kokosový olej

Zuzana mi jednoho dne přinesla velký skleněný hrnec plný kokosového oleje a řekla mi: "Vyzkoušej to." A já to vyzkoušel. Jak jsem zjistil, kokosový olej má antibakteriální vlastnosti a pomáhá léčit záněty dásní. Stačí si ho dát na zubní kartáček a vyčistit si zuby jako obvykle.

Zelený čaj

Jednou jsem se vrátil z večerního běhu a Zuzana mi podala šálek zeleného čaje. Byl teplý, ale ne horký, a měl jemnou chuť. "Víš, že zelený čaj pomáhá na citlivé zuby?" zeptala se Zuzana a já byl překvapený. Zelený čaj obsahuje antioxidanty a fluorid, které pomáhají zpevňovat zubní sklovinu a snižovat citlivost zubů.

Změna stravovacích návyků

Jak se říká, jsi to, co jíš. A já jsem se rozhodl, že nechci být kyselý, sladký, ani slaný. Nechtěl jsem, aby mé zuby byly vnímavé na tyto prvky. A proto jsem svou stravu upravil na vyváženou, plnou zdravých potravin, které podporují zdraví mých zubů.

Snížení konzumace cukrů

Báječným způsobem, jak ulevit našim zubům a zároveň si užít sladkého, je snížení konzumace cukrů. Ne, nemusíte se vzdát svého oblíbeného dezertu, pouze si ho třeba dopřejte méně často.

Zvýšení příjmu vápníku a fosforu

Vápník a fosfor jsou dva klíčové prvky pro zdraví našich zubů. Vápník podporuje tvorbu zubní skloviny, zatímco fosfor pomáhá udržovat naše zuby silné. Potraviny bohaté na vápník a fosfor zahrnují mléčné výrobky, ořechy, semena a luštěniny.

Pravidelné návštěvy u zubní hygienistky

Bez ohledu na to, jak se o své zuby staráme doma, pravidelné návštěvy u zubní hygienistky jsou nezbytné. Jak mi jednou řekla, ona vidí to, co my nevidíme a umí to opravit, co my neumíme. A tak jsem si zvykl, s radostí chodím na kontrolu každých šest měsíců.

Závěr

Tak, a teď, když máte všechny nástroje, které potřebujete pro přirozenou péči o zuby doma, je na vás, abyste je využili. Mě změnila tato cesta život, a věřím, že sníží až eliminuje citlivost vašich zubů také. A pokud byste cítili potřebu podělit se o své zkušenosti nebo byste měli nějaké další tipy, neváhejte mi napsat. Těším se na vaše příběhy!

Tomáš Kratochvíl
Tomáš Kratochvíl

Jsem Tomáš Kratochvíl, odborník na stomatologii, který pracuje v Hradci Králové. Mým hlavním úkolem je poskytovat pacientům nejlepší možnou péči a zároveň jim pomáhat udržovat jejich úsměv zdravý a krásný. Kromě mého povolání mám rád cyklistiku a potápění. Ve svém volném čase se věnuji psaní odborných článků o péči o zuby, což mě velmi baví.

Vše od autora: Tomáš Kratochvíl

Napsat komentář

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

dubna 11, 2024
Jak bojovat proti zubnímu povlaku a zajistit si dokonalou dentální hygienu

Udržet si dokonalý úsměv a zdravé zuby není vždy jednoduché. Zubní povlak je tenká, ale nebezpečná vrstva, která se může na našich zubech tvořit. Správná dentální hygiena a pravidelná péče o naše ústní zdraví může tomuto problému předcházet. V tomto článku se dozvíte, jak účinně bojovat proti zubnímu povlaku a jakými způsoby lze zabezpečit zdravé zuby a dásně.

prosince 7, 2023
Kompletní návod: Jak správně používat ultrasonický čistič zubů

Ahoj, jako váš průvodce světem péče o ústní hygienu, jsem připravil kompletní návod, jak správně používat ultrasonický čistič zubů. Pokud chcete dosáhnout těch nejlepších výsledků a udržet své zuby velkolepě bílé a zdravé, tato stránka je pro vás! Přečtěte si, jak tyto moderní přístroje fungují a jak je můžete správně používat, abyste dosáhli optimální ústní hygieny. Dovolte mi vás provést tímto procesem krok za krokem.

prosince 8, 2023
Jak slepit zuby?

Ahoj, jsem mužský bloger a v tomto článku vás naučím, jak slepit zuby. To je technika, kterou byste měli znát, přeci jen, nevíte kdy se vám to může hodit. Budu vám poskytovat podrobné postupy a tipy, abyste byli schopni zvládnout tuto situaci s maximálním klidem. Sledujte mě dál, protože vás nasměruji přesně tím správným směrem. Vítejte na tomto výletě do světa první pomoci pro zuby!

listopadu 18, 2023
Rovnátka pro dospělé: Je kdykoliv správný čas?

Ahoj, jsem bloger, který se zajímá o zdraví a péči o zuby. Rád bych se s vámi podělil o pár myšlenek na téma rovnátek pro dospělé. Nikdy není pozdě začít s péčí o svůj úsměv, a pokud jste dospělý a uvažujete o rovnátkách, tato diskuse je určena právě pro vás. Řešíme otázky, jako je, kdy je správný čas začít a jaká může být očekávaná doba léčby.

března 15, 2024
Jak dlouho trvá a proč je důležitá dentální hygiena?

Dentální hygiena je klíčovou součástí celkového zdraví, ale kolik času bychom jí měli věnovat? Tento článek prozkoumává, jak dlouho by mělo trvat účinné čištění zubů a jak často bychom měli navštěvovat zubního hygienistu. Nabídne také praktické tipy na zlepšení vaší domácí zubní rutiny a informace o tom, jak správná dentální hygiena může předcházet vážným zdravotním problémům.