Jak snížit citlivost zubů pomocí přírodních léků

Jak snížit citlivost zubů pomocí přírodních léků

Úvod

Každý z nás zná ten pocit, když si odhryznete kousek ledového crea a najednou vás sevře pronikavá bolest. Ano, mluvím o citlivých zubech, problematice, kterou jsem se před časem rozhodl řešit. Nepovažuji se za odvážlivce, spíše naopak, ale nebylo to nic, co by mě mohlo zastavit. A tak jsem zkoumal, hledal a experimentoval… ať už sám na sobě, anebo i na mých bližních. Inu, Zuzana byla ze začátku skeptická, ale když viděla mé výsledky, ihned se přidala. Pokud vás tedy trápí citlivé zuby a hledáte řešení, které by místo chemických bomb na zuby nabídlo přírodní alternativu, jste na správném místě!

Příčiny citlivosti zubů

Citlivost zubů může mít celou řadu příčin. Od příliš silného kartáčkování přes pití kyselých nápojů až po stárnutí. Problém je v tom, že skrze opotřebovaný zubní sklovinu pronikají do zubu vnější podněty a způsobují bolest. Je to jako byste si párty kalhoty, které vám tak skvěle sedí, přežehlili příliš horkou žehličkou. Ano, budou sice pěkně vyhlazené, ale po prvním sezení se vám do nich udělá díra. A přes tu díru pak na vás bude foukat studený vítr. No nezní to jako zábava?

Ústní hygiena

Místo toho, abychom si každé ráno nasadili helmu, zbroj a štít a vyrazili do bitvy proti bakteriím našich zubů, zkuste to raději naopak. Jak mi jednou řekla Zuzana: „Věci se dělají s láskou, nebo se nedělají vůbec“. A tak jsem začal své zuby čistit jemně, se zájmem a péčí. A toto je první krok, jak snížit citlivost zubů přirozenou cestou.

Domácí léky na citlivé zuby

Doma máme vždycky spoustu přírodních léků, které můžeme využít. A to je skvělé, protože nám to umožňuje začít tuto cestu ještě dnes, nemusíme čekat, až nám něco dojde z internetu. A tak jsem vyzkoušel následující metody:

Citrónová voda

Přestože je citrón kyselý, jeho šťáva může pomoct na citlivé zuby. Ze začátku jsem byl skeptický, ale po pár dnech jsem zjistil, že se mi citlivost zubů skutečně snížila. Stačí jen smíchat šťávu z půlky citrónu s trochou teplé vody a kloktat. Ale pozor, nedělejte to hned po jídle, mohlo by to poškodit zubní sklovinu!

Kokosový olej

Zuzana mi jednoho dne přinesla velký skleněný hrnec plný kokosového oleje a řekla mi: "Vyzkoušej to." A já to vyzkoušel. Jak jsem zjistil, kokosový olej má antibakteriální vlastnosti a pomáhá léčit záněty dásní. Stačí si ho dát na zubní kartáček a vyčistit si zuby jako obvykle.

Zelený čaj

Jednou jsem se vrátil z večerního běhu a Zuzana mi podala šálek zeleného čaje. Byl teplý, ale ne horký, a měl jemnou chuť. "Víš, že zelený čaj pomáhá na citlivé zuby?" zeptala se Zuzana a já byl překvapený. Zelený čaj obsahuje antioxidanty a fluorid, které pomáhají zpevňovat zubní sklovinu a snižovat citlivost zubů.

Změna stravovacích návyků

Jak se říká, jsi to, co jíš. A já jsem se rozhodl, že nechci být kyselý, sladký, ani slaný. Nechtěl jsem, aby mé zuby byly vnímavé na tyto prvky. A proto jsem svou stravu upravil na vyváženou, plnou zdravých potravin, které podporují zdraví mých zubů.

Snížení konzumace cukrů

Báječným způsobem, jak ulevit našim zubům a zároveň si užít sladkého, je snížení konzumace cukrů. Ne, nemusíte se vzdát svého oblíbeného dezertu, pouze si ho třeba dopřejte méně často.

Zvýšení příjmu vápníku a fosforu

Vápník a fosfor jsou dva klíčové prvky pro zdraví našich zubů. Vápník podporuje tvorbu zubní skloviny, zatímco fosfor pomáhá udržovat naše zuby silné. Potraviny bohaté na vápník a fosfor zahrnují mléčné výrobky, ořechy, semena a luštěniny.

Pravidelné návštěvy u zubní hygienistky

Bez ohledu na to, jak se o své zuby staráme doma, pravidelné návštěvy u zubní hygienistky jsou nezbytné. Jak mi jednou řekla, ona vidí to, co my nevidíme a umí to opravit, co my neumíme. A tak jsem si zvykl, s radostí chodím na kontrolu každých šest měsíců.

Závěr

Tak, a teď, když máte všechny nástroje, které potřebujete pro přirozenou péči o zuby doma, je na vás, abyste je využili. Mě změnila tato cesta život, a věřím, že sníží až eliminuje citlivost vašich zubů také. A pokud byste cítili potřebu podělit se o své zkušenosti nebo byste měli nějaké další tipy, neváhejte mi napsat. Těším se na vaše příběhy!

Tomáš Kratochvíl
Tomáš Kratochvíl

Jsem Tomáš Kratochvíl, odborník na stomatologii, který pracuje v Hradci Králové. Mým hlavním úkolem je poskytovat pacientům nejlepší možnou péči a zároveň jim pomáhat udržovat jejich úsměv zdravý a krásný. Kromě mého povolání mám rád cyklistiku a potápění. Ve svém volném čase se věnuji psaní odborných článků o péči o zuby, což mě velmi baví.

Vše od autora: Tomáš Kratochvíl

Napsat komentář

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

listopadu 18, 2023
Jak kojit když má dítě zuby?

Ahoj, jsem tatínek a rád bych se podělil o své zkušenosti a rady na téma, jak kojit, když má dítě zuby. Není to tak snadné, jak se může zdát, ale rozhodně to není nemožné. Ve svém článku se zaměřím na tipy a triky, jak si při kojení poradit, když má dítě zuby. Budu sdílet své vlastní zkušenosti a pokud máte nějaké rady, budu rád, když mi je napíšete.

prosince 1, 2023
Co dělat když se ulomí kousek zubů?

Nevím, jestli se vám to už někdy stalo, ale ulomení kousku zubů je fakt nepříjemná záležitost. Pokusím se vám v tomto článku poradit, co dělat, pokud se vám to stane. Budu se věnovat tomu, jak poskytnout první pomoc a jak zabránit dalším komplikacím. Také se podíváme na to, jak se o své zuby starat, abychom tomuto problému předešli. Už nikdy nechcete být zaskočeni tímto nepříjemným překvapením!

listopadu 18, 2023
Porovnání Curaprox kartáčků: Který je pro vás ten pravý?

Já jako muž a bloger se vydávám na misi, abych pro vás srovnal různé typy kartáčků od Curaproxu. Přečtěte si můj článek a odhalte, který kartáček bude pro vás ten pravý. Nezáleží na tom, jestli máte citlivé dásně, nebo potřebujete zlepšit bělení, mám pro vás odpovědi. Pojďme se více zaměřit na péči o naše zuby s Curaprox kartáčky.

listopadu 18, 2023
Jak zastavit počínající zubní kaz: Rady pro těhotné ženy

Jako tatínek na plný úvazek vím, jak klíčové je pro ženy během těhotenství zachovat zdraví jejich zubů. V tomto článku poskytuji praktické tipy a rady, jak zastavit počínající zubní kaz během těhotenství. Proč je to důležité? Jaké následky může mít zubní kaz? A jaké kroky byste měli podnikat, abyste se tomuto problému vyhnuli? Přečtěte si více a zjistěte, jak udržovat zdravý úsměv i v této významné životní etapě.

listopadu 18, 2023
Zubní fazety: Odpovědi na nejčastější otázky

Je vám na zubech něco divného a přemýšlíte o zubních fázetách? Tak jak já, mnoho lidí má otázky o tomto postupu. Také nejste jistí, jaké jsou výhody a rizika? Chci, abychom společně našli odpovědi na tyto a další otázky. V mém článku pro vás shrnu vše, co potřebujete vědět o zubních fázetách, aby vás vše zbytečně nepřekvapilo.