menu

Prasklá Zubní Sklovina a Kvalita Života: Kompletní Průvodce

Prasklá Zubní Sklovina a Kvalita Života: Kompletní Průvodce

Význam zubní skloviny pro vaše zuby

Zubní sklovina, to je takový náš biologický ochranný štít. Nejtvrďák na naší zubní party, který nám pomáhá bojovat proti kazům, erosi a věřte mi, má toho na starosti hodně. Ale co se stane, když praskne, jak to ovlivní náš každodenní život? Jde o víc než jenom o estetiku. Zuby jsou jak malé pevnůstky, které když nejsou v pořádku, tak si to vzpomenete pokaždé, když si dáte ten svůj oblíbený horký čaj, nebo kousnete do nanuka. A to ještě nemluvím o těch návštěvách u zubaře, které skončí spíš bojovkou než wellness seancí.

Zubní sklovina je nejenom pevná ale i neuvěřitelně tenká vrstva na našich zubech. Když praskne, otevře se dveře pro bakterie a můžete zažít kopec veselí s bolestí, citlivostí, a dokonce i ztrátou zubu, pokud to nepohlídáme. Je to trochu jako kdyby naši věrný pes Max ztratil svůj obojek s elektrickým ohradníkem. Najednou se ocitne před výzvami světa, na které nebyl připraven. Něco podobného zažijí naše zuby bez skloviny. A nikdo přece nechce, aby mu mizely zbraně na přepadení a užívání dobrého jídla, že ano?

Co způsobuje poškození zubní skloviny?

Sakra, najít konkrétního viníka, který nám ničí sklovinu, je jak hledat jehlu v kupce sena. Ale několik věcí máme podezřelých jistě. Máme toho tu klasického podezřelého, zubní kaz, pak stárnutí, jo, to je totiž takový ten trošku podrazák, co se týče zubů. A určitě nesmíme opomenout škodlivé stravovací návyky, přejídání sladkého a kyselých nápojů, které jsou pro naše zoubky jako kryptonit pro Supermana. Pak jsou tu ještě ty tvrdší kosti, které sice dávají našemu Maxovi radost, ale naše zuby se mohou stát obětí.

Píšu vám to jako otec dvou dětí, Kláry a Radima, kteří mají někdy chuť na sladkosti větší, než je zdrávo. A tak s nima vždycky řeším, jak důležité je dávat si pozor a pravidelně si čistit zuby. Marcela, má dražší polovička, mi v tom jde vzorem a pro příklad, pumpuje do nich význam zdravých zoubků skoro jako vitamíny. Jenže jak vám děti vysvětlíte, že když si poškodí sklovinu, může to být problém pro celý život?

První varovné signály, že něco není v pořádku

Když sklovina praskne, je to jako když vaše auto začne vykazovat první známky rezavění. Praštěná sklovina začne signalizovat problém především zvýšenou citlivostí na teplé, studené nebo sladké. A věřte mi, to už není jen taková drobnost. Koho z nás baví, když si dá lžičku oblíbeného horkého guláše a skoro mu slzy tečou očima od bolesti, která vystřelí z zubu?

A není to jenom o bolesti, cítíte to i na estetice. Když pozorujete svůj úsměv v zrcadle a vidíte zuby, které vypadají jako švýcarský sýr, je to signál k rychlé návštěvě u zubaře. Vlastně ten pocit, když vám někdo řekne, že máte něco mezi zuby, a vy víte, že to 'něco' je vlastně prasklina ve sklovině, je...

Jakub Štěpánek
Jakub Štěpánek

Jsem renomovaný stomatolog a expert na péči o zuby. Za svou kariéru jsem pracoval v několika předních stomatologických praxích v České republice. Velmi rád sdílím své znalosti a zkušenosti, proto často píši články o péči o zuby a ústní hygienu. Jsem nadšený do dovednosti, které přináším klientům, a hledám nejnovější výzkum a technologie, aby byla péče o zuby co nejeffektivnější a nejpohodlnější.

Vše od autora: Jakub Štěpánek

Napsat komentář

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

prosince 7, 2023
Kompletní návod: Jak správně používat ultrasonický čistič zubů

Ahoj, jako váš průvodce světem péče o ústní hygienu, jsem připravil kompletní návod, jak správně používat ultrasonický čistič zubů. Pokud chcete dosáhnout těch nejlepších výsledků a udržet své zuby velkolepě bílé a zdravé, tato stránka je pro vás! Přečtěte si, jak tyto moderní přístroje fungují a jak je můžete správně používat, abyste dosáhli optimální ústní hygieny. Dovolte mi vás provést tímto procesem krok za krokem.

prosince 8, 2023
Jak slepit zuby?

Ahoj, jsem mužský bloger a v tomto článku vás naučím, jak slepit zuby. To je technika, kterou byste měli znát, přeci jen, nevíte kdy se vám to může hodit. Budu vám poskytovat podrobné postupy a tipy, abyste byli schopni zvládnout tuto situaci s maximálním klidem. Sledujte mě dál, protože vás nasměruji přesně tím správným směrem. Vítejte na tomto výletě do světa první pomoci pro zuby!

listopadu 18, 2023
Jak kojit když má dítě zuby?

Ahoj, jsem tatínek a rád bych se podělil o své zkušenosti a rady na téma, jak kojit, když má dítě zuby. Není to tak snadné, jak se může zdát, ale rozhodně to není nemožné. Ve svém článku se zaměřím na tipy a triky, jak si při kojení poradit, když má dítě zuby. Budu sdílet své vlastní zkušenosti a pokud máte nějaké rady, budu rád, když mi je napíšete.

února 16, 2024
Tetracyklinové zuby: Jak se naučit milovat svůj jedinečný úsměv

Tetracyklinové zuby mohou být pro mnohé zdrojem nepohodlí a nejistoty. Tento článek poskytuje ucelený pohled na tetracyklinové zuby, včetně toho, co to jsou, jaké mají příčiny a co můžete udělat, abyste svůj úsměv přijali a milovali. Nabízí praktické rady a tipy, jak se starat o tetracyklinově postižené zuby a jak zlepšit jejich vzhled prostřednictvím různých metod.

prosince 22, 2023
Názvy zubů a jejich role v celkovém zdraví: Co byste měli vědět

Víte, jak se jmenují různé zuby v naší ústní dutině a proč jsou důležité? Jsem nadšeným propagátorem ústní hygieny a dnes se s vámi podělím o něco opravdu zajímavého – pojďme se podívat na názvy jednotlivých zubů a prohlédnout si, jakou roli hrají v našem zdraví. Zjistíte, že každý zub má svůj specifický úkol a že správná péče o ně může mít obrovský vliv na naše celkové zdraví. Od stoliček až po špičáky, každý z našich zubů je malý hrdina, který každý den tvrdě pracuje. Tak se pohodlně usaďte a pojďme si to vysvětlit krok za krokem.